کتاب نام عیسی برادر بهروز خانجانی ارائه شده توسط کلیسای اسپارتا

کتاب نام عیسی ارائه شده توسط کلیسای اسپارتا

کتاب نام عیسی

 

نام عیسی

نوشته: بهروز صادق خانجانی

وقتی قلم در دست می‌گیرم تا به وسیله‌ی آن قوم خدا را مخاطب سازم، همیشه یک آیه مد نظرم است، جایی که یعقوب رسول می‌گوید: «… بر ما معلّمان داوریِ سخت‌تر خواهد شد.» ( یعقوب ۳ : ۱ ) پس با آگاهی کامل از آینده‌ای که نزدیک می‌شود، یعنی داوری مسیح است که اقدام به نوشتن می‌کنم. تمام تلاشم این است که تعلیمی را به قوم خدا بدهم که کاملاً منطبق با کلام باشد تا در آن روز شرمنده‌ی کسی نباشم که با خون خود مرا از چاه هلاکت نجات داده و رهانیده است. می‌خواهم در روزی که با عیسی مسیح رو به رو می‌شوم به او بگویم که فقط به کلام تعلیم دادم و موعظه کردم. فکر می‌کنم هر خادمی باید با این انگیزه قوم خدا را خدمت کند تا هم خود و هم شنوندگان خود را نجات بخشد. ( اوّل تیموتاؤس ۴ : ۱۶ )

هر تعلیم غلط مثل سم است و در نهان و دل هر تعلیم غلط دیوی نهفته است. پس لازم است کسی که تعلیم می‌دهد از جانب خدا دعوت شده باشد و دارای مسح باشد، زیرا مسح الهی است که باعث اتّصال بین خادم، خدمت و خدا می‌گردد و خادم را به شناخت و درک اراده‌ی خدا نائل می‌گرداند.

در این نوشته‌ی کوتاه سعی دارم تا به تمام قوم خدا کمک کنم که درک کنند، چرا استفاده از نام عیسی مسیح به تنهایی برای هر چیزی که در قول و فعل در کلیسای خدا انجام می‌شود، کافی است. دعای من این است که روح‌القدس با قدرت از این نوشته استفاده کند و فرزندان را نسبت به حقیقت نام عیسی آگاه کند. در این نوشته بیشتر از ترجمه‌ی هزاره‌ی نو استفاده خواهم نمود.

چرا نام عیسی برتر از هر نامی است:

«پس خدا نیز او را به غایت سرافراز کرد و نامی برتر از همه‌ی نامها بدو بخشید تا به نام عیسی هر زانویی خم شود در آسمان و بر زمین و در زیر زمین و هر زبانی اقرار کند که عیسی مسیح خداوند است؛ برای جلال خدای پدر.» ( فیلیپیان ۲ : ۹ – ۱۱ )

چه آیات قدرتمندی؛ چقدر این آیات دیوها و قدرتهای جهنّم را به چالش می‌کشاند. این آیات برای تمام کسانی که امروز در مقابل انجیل و نام عیسی ایستادگی می‌کنند یک تهدید است چون به آنها می‌گوید زانوهای شما روزی خم خواهد شد و اعتراف خواهید نمود که عیسی مسیح، خداوند است. وقتی فکر می‌کنم که یک روز پادشاهان و حاکمان مغروری مثل چنگیزخان مغول، اسکندر مقدونی، ژولیوس سزار، هیتلر، استالین و … باید در مقابل عیسی مسیح زانو بزنند و به خداوندی او به زبان اعتراف کنند، قلب من از شادی لبریز می‌شود و به خداوند می‌گویم، عدل و حق است راه‌های تو ای پادشاه پادشاهان. خوشا به حال فروتنانی که امروز خداوندی او را می‌پذیرند چون در آن روز در کنار داماد آسمانی در جایگاه عروس خواهند نشست و خدا هر اشکی را از چشمان آنها پاک خواهد کرد.

حال سؤال مهم این است که چرا نام عیسی اینقدر ارزشمند است، تا جایی که کلام خدا می‌گوید تا به نام عیسی هر زانویی در آسمان و بر زمین و زیر زمین باید خم شود و هر زبانی اعتراف کند که عیسی مسیح خداوند است؟ جواب این سؤالات برای کسانی که پسر بخواهد پدر را به آنها بشناساند بسیار ساده است. ( یوحنّا ۱۴ : ۷ ) این ایمانداران نام پدر را از طریق این مکاشفه خواهند شناخت چون این وعده‌ی کلام خدا است. ( عبرانیان ۲ : ۱۲ ) چون شناخت این نام، حمد و سپاس را بر زبانها جاری می‌کند. در فیلیپیان ۲ : ۹، کلیدی وجود دارد که به تمامی سؤالات ما پاسخ می‌دهد و این کلید در این عبارت است «نامی برتر از همه‌ی نامها بدو بخشید.» کدام نام برتر از جمیع نامها است و یا به قول ترجمه‌ی قدیمی می‌تواند فوق از جمیع نامها باشد؟ جواب ساده است. کدام نام می‌تواند فوق از جمیع نامها باشد غیر از نام خداوند. خدا این نام را به پسرش بخشید. بله پدر نام خودش را به پسرش عیسی مسیح داد چون نامی بالاتر از نام او وجود نداشت. او این نام را به پسرش بخشید. برادر و خواهر از چیزی که می‌خوانید نترسید بلکه با کمک کلام خدا وارد مکاشفه‌ی الهی شوید تا لبریز از خوشی آسمانی گردید. عیسی مسیح نیز حقیقتی را که برای شما از طریق آیات فیلیپیان بیان کردم تأیید می‌کند. او می‌گوید: «… ای پدر قدّوس آنان را به قدرت نام خود که به من بخشیده‌ای حفظ کن …» ( یوحنّا ۱۷ : ۱۱ ) و باز کمی جلوتر تأکید می‌کند که: «… آنها را به قدرت نام تو که به من بخشیده‌ای محافظت نمودم …» ( یوحنّا ۱۷ : ۱۲ )

پس با این توضیح، آیه‌ی ۱۲ از باب یک انجیل یوحنّا که می‌گوید: «امّا به همه‌ی کسانی که او را پذیرفتند این حق را داد که فرزندان خدا شوند یعنی به هر کس که به نام او ایمان آورد.» قابل درک خواهد بود. با ذکر نام عیسی، پدر جلال می‌یابد چون این نام، نام او است. پدر باید نام خود را به پسر می‌بخشید چون پسر، قدس و محل عبادت است. ( یوحنّا ۲ : ۲۱ ) تنها در پسر است که می‌توانیم خدا را ملاقات کنیم زیرا او صورت خدای نادیده است، او قدس است و در او فقط می‌توانیم عبادت معقول را به خدا تقدیم کنیم. ( عبرانیان ۱۰ : ۱۹ – ۲۰ ) و به همین خاطر است که کسی که می‌خواهد مثل مسیح خانه‌ی خدا شود باید این نام بر او خوانده شود و به همین دلیل است که تنها تعمیدی که می‌تواند ایماندار را به این هدف برساند تعمید در نام خداوند عیسی مسیح است و پطرس با داشتن این مکاشفه‌ی عظیم است که گفت: «به نام عیسی مسیح تعمید گیرید که عطای روح‌القدس را خواهید یافت.» ( اعمال ۲ : ۳۸ )

در سامره نیز پطرس و یوحنّا تنها برای کسانی که این نام از طریق”تعمید به نام عیسی مسیح”بر آنها خوانده شده بود دعا کردند تا روح‌القدس را بیابند. ( اعمال ۸ : ۱۶ ) بله، اینها کسانی بودند که با توبه‌ی خود اعلام کردند که نمی‌خواهند قدس شیطان باشند، پس لازم بود که علاوه بر توبه، ایمان قلبی و اعتراف زبانی، نام خداوند عیسی، که برای نجات آنها بر صلیب فدا و از مردگان قیام کرده بود، خوانده شود تا تبدیل به خانه‌ای شوند که خدا در آن است.

برادر و خواهری که در کلیسایی هستی، که تعلیم تعمید روح‌القدس را داری، شاید با خواندن این جزوه‌ی کوتاه به خود بگویی من تعمید روح‌القدس را دارم امّا به نام عیسی مسیح تعمید نگرفتم. براساس اعمال ۱۰ : ۴۴ کرنیلیوس و تمام کسانی که پیغام انجیل را از پطرس شنیدند به خاطر اشتیاق فوق‌العاده‌ای که داشتند و ایمان به آمرزش گناهان در قلبشان و تصمیم جدی‌ای که برای پیروی از عیسی گرفته بودند ( اعمال ۱۰ : ۴۳ ) خدا نیز قبل از این که این نام بر آنها خوانده شود و به نام عیسی مسیح تعمید گیرند آنها را به روح‌القدس تعمید داد امّا برای این که این حضور و تعمید روح‌القدس منجر به مُهر شدن آنها برای روز رستگاری شود، پطرس لازم دید با این که از روح‌القدس تعمید یافته بودند، این نام را بر آنها بخواند و آنها به نام عیسی مسیح تعمید یافتند. ( اعمال ۱۰ : ۴۸ ) در این آیه نوشته شده که پطرس «… دستور داد ایشان در نام عیسی مسیح تعمید گیرند …» نباید از یاد برد که پطرس و سایر رسولان با هدایت روح‌القدس کار می‌کردند. آنها از خود کاری نمی‌کردند. پطرس به این نکته واقف بود، هر که به قانون، پهلوانی نکند، تاج را به او نمی‌دهند.

پولس، این مرد بزرگ تاریخ عهد جدید، کسی که از طریق رساله‌هایش به ما تعلیم داده است، وقتی به افسس رسید شاگردانی چند یافت. پولس مردی بود که ادّعا می‌کرد انجیل را از انسان نیاموخته و تحت تأثیر کسی کار نمی‌کند. او می‌گفت که برای رسالتش که از جانب خدا بود با جسم و خون مشورت نکرده است بلکه انجیل، از طریق مکاشفه‌ی عیسی مسیح به او رسیده است. ( غلاّطیان ۱ : ۱۲ و ۱۶ – ۱۷ ) یقین داشته باشید که اگر یک ایماندار بدون مکاشفه‌ی عیسی مسیح کاری انجام بدهد، شیطان یک جعبه کادوی خالی را به او نشان خواهد داد چون مکاشفه‌ی خدا همان سنگ سفیدی است که بر آن نام تازه‌ای حک شده است. این سنگ سفید تنها بعد از خوردن منِّ محض به ما داده خواهد شد. ( مکاشفه ۲ : ۷ )

و پولس در مدّت سه سال و نیمی که به عرب شد آن را خورد. این مرد که از جانب خدا ظرف برگزیده نام گرفت، خود در مورد رسالتش این طور می‌نویسد: «از پولس، رسولی که رسالتش نه از جانب انسانها و نه به واسطه‌ی انسان، بلکه به واسطه‌ی عیسی مسیح و خدای پدر که او را از مردگان برخیزانید …» ( غلاّطیان ۱ : ۱ ) وقتی شاگردانِ یوحنّا را در افسس ملاقات کردند از آنها دو سؤال پرسید که در تاریخ و تا به امروز طنین انداز است. سؤال اوّل معرّفی کننده‌ی کار و حضور مسیح در آنها بود چون یوحنّای تعمید دهنده، مسیح را، تعمید دهنده به آتش معرّفی کرده بود، پس برای همین سؤال اوّل پولس این بود:

۱- آیا هنگامی که ایمان آوردید روح‌القدس را یافتید؟ شما چطور خواننده گرامی، آیا روح‌القدس را یافتی؟ امروز کسانی که به روح و آتش تعمید نگرفتند، نمی‌توانند ادّعا کنند که مسیح را همان طور که کتاب مقدّس وعده داده چشیده‌اند چون بدون عبور از تعمید آتش قربانی تن ما پذیرفته نیست. وقتی این شاگردان به پولس جواب دادند که «ما حتّی نشنیده‌ایم که روح‌القدس هست.» ( اعمال ۱۹ : ۲ ) آنگاه او خواست بداند که آیا نام بر آنها خوانده شده و به همین دلیل دوّمین سؤال را پرسید.

۲- پس به چه تعمید یافتید؟ برادر و خواهر، تو چه تعمیدی یافتی؟ آیا در تعمید تو نام بر تو خوانده نشد؟ آیا در آبهای مرگ فرو رفتی تا بدین گونه به دنیا اعلام کنی که با مسیح در جلجتا مردی؟ آیا از آبهای مرگ با مسیح بیرون آمدی؟ در تعمید با چه کسی مردی؟ و با چه کسی قیام کردی؟ مسلّماً نام کسی که برای تو مرد و قیام کرد باید بر تو خوانده شود تا بتوانی با او شریک شوی. پس تعمیدی که در آب نباشد و نام خداوند عیسی مسیح در آن خوانده نشود یک جعبه کادوی خالی است. اگر چه ممکن است با آیه‌ای از کتاب مقدّس مزیّن شده باشد. نباید از یاد برد که شیطان برای فریب مسیح وقتی گفت مکتوب است، از آیه‌ای استفاده کرد ولی مسیح جعبه کادوی خالی را قبول نکرد.

نام عیسی فوق از جمیع نامها است و بی‌نظیر است:

“یک نام در زیر آسمان”

«و در هیچ کس غیر از او نجات نیست زیرا که اسمی دیگر در زیر آسمان به مردم عطا نشده که بدان باید ما نجات یابیم.» ( اعمال ۴ : ۱۲ )

او به موسی گفت نام او اهیه یعنی هستم می‌باشد. ( خروج ۳ : ۱۴ ) بله اهیه یا همان یهوه، هستم ابدی می‌باشد. او اعلام کرد زمان و مکان در او هیچ تأثیری ندارد چون او هستم است. یهوه عهد عتیق یعنی همان هستم قول داده بود که قوم خود را نجات دهد. ( اشعیا ۴۳ : ۳ ) او در مقام رسول عهد ملاکی ۳ : ۱ این وعده را محقّق ساخت. بله هستم بزرگ یعنی همان یهوه خدای عظیم و بی‌نظیر ما Yahshua شد. نام Yahshua به معنی یهوه نجات می‌دهد است. در مسیح آن هستم ما را نجات داد چون خدا در مسیح بود و جهان را با خود آشتی داد. آن هستم یگانه، در مسیح ظاهر شد. همان طور که در آن بوته که نمی‌سوخت ظاهر شد. ( خروج ۳ : ۲ ) توجّه کنید که بوته نمی‌سوخت امّا حضور مقدّس خدا در آن بوته باعث شد که موسی نعلین از پا به در کند. در عهد جدید او در یک بوته نمایان نشد بلکه در یک انسان، این انسان گفت من هستم. ( یوحنّا ۸ : ۵۸ ) دقّت کنید که خدا یعنی یهوه نگفت ما هستیم یا من هستیم بلکه خود را هستم معرّفی می‌کند. پدر نام خود را به پسرش Yahshua بخشید. مسیح تأیید می‌کند که نام پدر را دارد؛ او از نام پدر که به او بخشیده شده در یوحنّا ۱۷ : ۱۱ صحبت می‌کند.

نام پسر در برگیرنده‌ی نام پدر است به همین دلیل است که نیازی نبود که در زیر آسمان ۲ یا ۳ نام به ما بخشیده شود. نام Yahshua به تنهایی معرّف تمامی پری الوهیّت است چون در عیسی مسیح تمامی پری الوهیّت ساکن است. ( کولسیان ۲ : ۹ ) به همین دلیل است که در کلیسای اوّلیّه هر کاری که در قول و فعل انجام می‌شد را به این نام انجام می‌دادند ( کولسیان ۳ : ۱۷ ) در عبرانیان ۲ : ۱۲ پسر می‌گوید نام پدر را به برادران خود اعلام می‌کند تا در میان کلیسا تسبیح خوانده شود. مکاشفه و شناخت این نام تنها به فرزندان داده شده چون هیچ کس نمی‌تواند به عیسی خداوند بگوید مگر به وسیله‌ی روح‌القدس.

اگر در زیر آسمان نامی غیر از نام عیسی مسیح به مردمان داده نشده پس همه چیز در کلیسای عیسی مسیح باید به این نام انجام شود چون غیر از این نام، نامی وجود ندارد و نام عیسی تنها نامی است که زیر آسمان به ایمانداران داده شده. دقّت کنید که سه نام یا سه عنوان یا سه صفت به آدمیان داده نشده، بلکه تنها صحبت از یک نام است. در نام عیسی است که پدر جلال می‌یابد، چون نام او است که به پسر بخشیده شده و در نام عیسی است که روح‌القدس می‌آید.

پولس با داشتن این مکاشفه‌ی عظیم بود که این گونه دعا می‌کرد: «و پیوسته به جهت هر چیز خدا و پدر را به نام خداوند ما عیسی مسیح شکر کنید.» ( افسسیان ۵ : ۲۰ ) چه مکاشفه‌ی عظیمی، پس باید پدر را به نام عیسی مسیح خداوند شکر کنیم زیرا که در این اسم است که پدر آسمانی خود را ظاهر نمود. ( یوحنّا ۱۲ : ۲۸؛ ۱۴ : ۹ ) پولس با اقتداری که به عنوان یک رسول برگزیده از جانب خدا یافته و با الهام روح‌القدس به کلیسا می‌گوید که: «آن چه کنید در قول و فعل همه را به نام عیسی خداوند بکنید …» ( کولسیان ۳ : ۱۷ ) خادم عزیز مسیحی، تو چه می‌کنی؟ ایماندار عزیز، تو چه می‌کنی؟ آیا همه چیز در زبان و عمل به نام خداوند عیسی انجام می‌شود؟ تعمید چطور؟ درک این موضوع برای انسان نفسانی سخت است که چگونه آن هستم یگانه در مسیح ظاهر شد. امّا برای فرزندان این سِر به مدد الهی آشکار شده، چون مسیح قول داده حقایق را بر فرزندان آشکار نماید.

اگر در عهد عتیق نام یهوه برای کلِ الوهیّت اطلاق می‌شود پس در عهد جدید نیز نام عیسی بر کلِ الوهیّت اطلاق می‌شود، پس باز تأکید می‌کنم، اگر در زیر آسمان فقط یک نام به ما داده شده پس همه چیز در زیر آسمان باید به این نام انجام شود تا به معنی حقیقی کلمه‌ی خدا جلال یابد.

همه چیز در کلیسای رسولان به نام او انجام می‌شد:

۱. دعاها: ( اعمال ۴ : ۳۰ و … )
۲. تعمیدها: ( اعمال ۲ : ۳۸؛ ۸ : ۱۶؛ ۱۰ : ۴۸؛ ۱۹ : ۵؛ رومیان ۶ : ۳؛ اوّل قرنتیان ۶ : ۱۱؛ غلاّطیان ۳ : ۲۷؛ کولسیان ۲ : ۱۲ )
۳. شفاها: ( اعمال ۳ : ۶؛ ۸ : ۱۲؛ یعقوب ۵ : ۱۴؛ اعمال ۴ : ۳۰ و … )
۴. اخراج ارواح ناپاک: ( اعمال ۱۶ : ۱۸؛ لوقا ۱۰ : ۱۷؛ لوقا ۹ : ۴۹ و … )
۵. اخراج اعضای گناهکار: ( اوّل قرنتیان ۵ : ۳ – ۴ و غیره )
۶. فرستاده شدنها: ( سوم یوحنّا ۷ و … )
۷. موعظه‌ها: ( اعمال ۹ : ۲۸؛ لوقا ۲۴ : ۴۷ و … )

آیا شاگردان و کلیسای اولیّه که همه چیز را به نام عیسی مسیح انجام می‌دادند، Jesus only یا یگانه‌انگار بودند؟ مسلّماً خیر، چون کلیسای اولیّه خصوصیات یک فرقه را نداشت و آنها به ضد روح فرقه‌ای بودند. آنها به کلیسای جماعت ربّانی، متدیست، باپتیست، پرزبیتری و … تعلّق نداشتند بلکه اعضای بدن مسیح بودند و کلیسای نخست زادگان را تشکیل می‌دادند.

هیچ خادمی که مدّعی داشتن دعوت از جانب خدا باشد نمی‌تواند و حق ندارد که از سنّت معتبر کلیسای اوّلیّه فاصله بگیرد و کلام خدا را رها کرده و برای اثبات تعالیم غیر کتاب مقدسی به کتابهایی چون”دیداکه”روی آورد! همان طور که تلمود باعث ورود تعالیم غلط در بین یهودیان گردید، کتابهایی چون دیداکه باعث ورود آیینهای غیر کتاب مقدسی در کلیساها شده است. برادران و خواهران گرامی در مسیح، روح خدا تنها کلام خدا را تأیید می‌کند، تنها در کلام خدا است که حیات وجود دارد. یک فرزند حقیقی خدا نمی‌تواند از سنّتهایی که توسّط انسانها ابداع شده است پیروی کند بلکه از سنّت معتبر انبیا و رسولان متابعت خواهد نمود.

به کلام بازگردیم:

«در گذشته خدا از چنین جهالتی چشم می‌پوشید. امّا اکنون به همه‌ی مردمان در هر جا حکم می‌کند که توبه کنند.» ( اعمال ۱۷ : ۳۰ )

خیلی از عزیران وقتی که درباره‌ی تعمید به نام عیسی مسیح با آنها صحبت می‌کنیم، لیست بلند بالایی از کسانی را می‌آورند که با وجود این که به شکلی دیگر تعمید گرفته بودند خدا آنها را در کلیسا به کار برده؛ واقعیّت این است که حقیقت تعمید به نام خداوند عیسی مسیح تا قرنها از چشمها پنهان بوده و خیلی از برادران و خواهران عزیز بدون این که بدانند حقیقت چیست به شکل دیگری تعمید یافتند و چون خدا از نیّت خوب این عزیزان آگاه بود، از این انحراف آنها چشم پوشید و آنان را بدلیل ایمانشان و همان گونه که بودند پذیرفت.

کسی نمی‌‌تواند اثر مردانی همچون”یان هوس”و”مارتین لوتر”و … را در کلیسا فراموش کند ولی حقیقت این است که خدا امروز روشنایی کلام خود را در رابطه با تعمید مسیحی در مقابل چشمانمان قرار داده است و او از ما می‌خواهد که خود را با کلامش هماهنگ سازیم و نام، بر ما خوانده شود. او عروسی را به آسمان خواهد برد که کوچک‌ترین لکه‌ای نداشته باشد. برادران و خواهران، خود را با کلام هماهنگ سازید زیرا کتاب مقدس می‌گوید: «بنابراین هر که بداند چه کاری درست است و آن را انجام ندهد، گناه کرده است.» ( یعقوب ۴ : ۱۷ )

دعای من این است که خدا از این نوشته‌ی کوتاه برای جلال نام خود استفاده کند و عده‌ی بیشماری را ملاقات کند. خدا به یکایک خوانندگان عزیز در نام قدّوس خداوند عیسی مسیح برکت دهد.

دانلود کتاب نام عیسی