کتاب مسیحیت سنتی برادر اوالد فرانک ارائه شده توسط کلیسای اسپارتا

کتاب مسیحیت سنتی ارائه شده توسط کلیسای اسپارتا

کتاب مسیحیت سنتی

 

نکته: به دلیل حجم بالای مکتوب فوق از ادامه نوشتار به صورت مطالعه آنلاین بر روی سایت خودداری نموده‌ایم لذا جهت مطالعه کامل کتاب «مسیحیت سنتی» نوشته برادر اوالد فرانک از دانلود کامل جهت مطالعه‌ی آن استفاده نمایید. با سپاس تیم انفورماتیک سایت کلیسای اسپارتا.

 

فهرست مطالب:

 

پیش گفتار
مقدّمه
فصل ۱ آزمایش – تحقیقات در عصر حاضر
فصل ۲ مسیحیّت اوّلیّه و دوره‌های بعدی
فصل ۳ انحراف خطرناک و آغاز بلایا
فصل ۴ ادّعاهای بی‌اساس پاپها
فصل ۵ مریم کیست؟ ( Marie )
فصل ۶ “نیایش مریم”چیست؟
فصل ۷ اصلاحات – آغازی نو
فصل ۸ الوهیّت
فصل ۹ شهادت خدا درباره خویش
فصل ۱۰ بدن روحانی خدا
فصل ۱۱ جلال خداوند
فصل ۱۲ زاده ( صدور ) از خدا
فصل ۱۳ نام خداوند
فصل ۱۴ مقایسه‌های مفید
فصل ۱۵ عیسی خداوند است
فصل ۱۶ هر کس عیسی را اعتراف کند … آیا اعترافی درست است یا نه؟
فصل ۱۷ “عیسی انسان و مسیح”
فصل ۱۸ تعمید
فصل ۱۹ شام خداوند
فصل ۲۰ هبوط
فصل ۲۱ عادل شمردگی
فصل ۲۲ تازگی و تولّد تازه
فصل ۲۳ تقدیس
فصل ۲۴ تعمید روح
فصل ۲۵ انتخاب – تقدیر ازلی
فصل ۲۶ یک روز خدا – هزار سال
فصل ۲۷ امپراطوری روم و اهمیّت آن در زمان آخر
فصل ۲۸ نتیجه‌گیری و تعمّق درباره عدد مرموز ۶۶۶
سخن آخر

اگر کلامت دیگر نمی‌توانست جریان داشته باشد، پس روی چه چیزی ایمان خود را بنا می‌کردم؟ برای من هزاران هزار کهکشان بی‌معنی‌اند، به جز اجرای کلام تو. ( کنت زینزندورف )

پیش گفتار:

 

نظر به حرکتی که در اروپا با هدف ایجاد یک مجموعه جهانی متشکّل از گروه‌های مذهبی و سیاسی در حال شکل‌گیری است، بر آن شدم که این کتاب را به نگارش درآورم. من معتقدم که موضوع مورد بررسی، متناسب با نیاز زمان حاضر است. در واقع این کتاب به بهترین شکل پاسخگوی احتیاج کنونی بشر است. ابتدا لازم بود که به صورتی باز به موضوعات ( اساسی ) و رخدادهای تاریخی بپردازم که موضوع تا عمق، مو شکافی شود و سپس روند تاریخی مسیحیّت مجدّداً از ابتدا مورد بررسی قرار گیرد. اکنون در می‌یابیم که زمان آن فرا رسیده که حقیقت آشکار شود و تا آنجایی که مقدور بود سعی کرده‌ام سبک ساده‌ای به کار برم که برای همگان قابل فهم باشد. من عمداً از به کار بردن اصطلاحات الهیاتی و فلسفی که تنها برای عدّه معدودی قابل فهم است، پرهیز کرده‌ام. با توجّه به این که قرار است این کتاب به چندین زبان برگردانده شود و در بسیاری از کشورها پخش گردد، پس لازم می‌دانم به نکته‌ای اشاره کنم، بنده به همه مذاهب و نگرشهای خاصی که نسبت به جهان وجود دارد، احترام می‌گذارم، امّا در عین حال اعتقاد دیگری نیز در این مورد دارم.

من در سفرهای بشارتی خود که بیش از صد کشور جهان را شامل می‌شود، این اصل احترام را همیشه مد نظر داشته‌ام. با توجّه به حرمت و جایگاه والایی که بنی‌آدم دارند، احترام به انسانها از واجبات است، هر چند که ممکن است ایمان و روشهای دیگران به نظر ما عجیب و غریب بنماید. از این رو اگر برای ۸۰۰ میلیون هندو گاو مقدّس است، باید این را بپذیریم. اگر هندوهای بسیار مذهبی، صبحگاهان خاکستر فضله گاو را بر پیشانی خود می‌مالند، بنده نمی‌توانم آنها را از این کار باز دارم. در مواقعی دین سیک از همه می‌خواهد که قبل از ورود به معبد طلایی آمریتسار ( Amritsar ) کفشهای خود را در آورند و پاهای خود را بشویند. هر کس هم که مایل به بازدید این مکان باشد باید این کار را بکند. در عبادتگاههای مسلمانان و معابد ادیان دیگر باید همیشه مطابق روشهای مرسوم در چنین مکانهایی رفتار نماییم.

بدین شکل در همه جا درهایی به رویم گشوده شد تا در همه کنگره‌ها و کنفرانسهای بین‌المذهبی سخنرانی کنم. من به عنوان مهمان افتخاری در همایشهای جماعتهای مذهبی مختلف سخنرانی کرده‌ام. در کلیسای کاتولیک آفریقای جنوبی موعظه کردم و در احترام به مراسم سنّتی این کلیسا رفتار نمودم. من به هر ایدئولوژی‌ای احترام می‌گذارم و معتقدم که هر کس باید حق داشته باشد در انتخاب ایمان به هر چه که مایل است و با هر روشی، آزاد باشد. من بارها در بازیلیک ( Basilique ) حضرت پطرس دیده‌ام چطور اشخاصی از همه ‌کشورها آمده، پاهای پیکره پطرس را می‌بوسند و کارهایی شبیه به این. البتّه این مسئله فقط در بازیلیک حضرت پطرس مشاهده نمی‌شود. من در این مناسبتها دردی عمیق در خود احساس می‌کنم. چون به انسانها علاقه دارم، لذا در این کتاب خواهم کوشید درست را از نادرست متمایز کنم و بعد از آن بر انسان بالغ است که با توجّه به اطّلاعات ارائه شده، تصمیم شخصی خود را اتّخاذ کند.

با توجّه به مسائل فوق‌الذکر، ناگزیر اوّل به بررسی این نهاد جهانی که به نام کلیسای کاتولیک – رومی معروف است در زیر پرتوی کلام خدا و در مقابله‌ای بین آن و کتاب مقدّس می‌پردازیم. تنها در پرتو مکاشفه الهی است که می‌توانیم حقیقت و راستی را از ناراستی جدا‌ کنیم و تشخیص بدهیم. این ادّعا‌ که کلیسای رومی به تنهایی قدرت نجات انسان را دارد، مسئله‌ای است که سایر فرقه‌های مسیحی نیز تکرار کرده‌اند، اگر چه امکان دارد عین این مسئله را مطرح نکنند امّا در حقیقت می‌خواهند با روش مخصوص خود، نجات را به انسانها عرضه کنند که این مسئله امری غیر ممکن است. با این حال کلیسایی که خود را به مسیح و پطرس و سایر رسولان منتسب می‌داند، باید اجازه دهد که ادّعای مطروحه او آزموده شود. برای همه خوانندگان این کتاب طالب برکت فراوان از جانب خدای قادر مطلق هستم.

 

مقدّمه:

 

در عصر حاضر، صحبت کردن با مردم درباره خدا و ایمان به وی چندان آسان نیست. دسته‌ای معتقدند که این یک مسئله پیش پا افتاده است. برخی، خدا را در درون خویش و در طبیعت می‌جویند. و عدّه‌ای منکر وجود یک خدای شخصی هستند. در حالی‌که عدّه‌ای دیگر، تنها به یک قدرت مافوق اعتقاد دارند. ولی شگفت آن است که هر بار فاجعه‌ای رخ می‌دهد همان افرادی که به قولی ( به خدا ) اعتقادی ندارند می‌پرسند، چرا خدا اجازه می‌دهد چنین حوادثی رخ دهد؟ از زمانی که معلوم شد چه چیزهایی در لوای دین، به نام خدا انجام گرفته و می‌گیرد، شمار فزاینده‌ای ( از انسانها ) اعتماد خود را نسبت به عدالت از دست داده‌اند چون که بین خدا و یک نهاد مذهبی هیچ تفاوتی قائل نمی‌شوند. مورّخین در طی سده‌های متمادی، کتابهای زیادی درباره اشتباهات روحانیون در زمانهای مختلف نوشته‌اند. ولی آن چیزی که نویسندگان دلیر، در این اواخر برملا کرده‌اند بار غیر قابل تحمّلی شده است. در همه مذاهب کسانی هستند که به خوبی به این نکته واقف‌اند که به غیر از دنیای خاکی دنیای مافوق‌الطبیعه‌ای نیز هست. واضح است که انسان برای مردن به دنیا نیامده بلکه برای زیستن. در واقع، فقط عدّه اندکی واقعاً معتقدند که با مرگ همه چیز به پایان می‌رسد و این افراد نیز در موقع مرگ متوجّه خواهند شد که راه اشتباهی را طی کرده‌اند. هر کس در سرزمینی، با مذهب و جهان بینی خاصی به دنیا آمده است. هر انسانی به طور طبیعی معتقد است ایدئولوژیی که دارد، درست است.

پیشرفت غیر قابل تصوّری که در این نسل حاصل شده یعنی گذر از اسب و گاری به پیشرفته‌ترین موشکهای مسافربر و از کالسکه به خودروهای فضایی، تأییدی است بر آن حرفی که خداوند خدا حدود شش هزار سال پیش در زمان ساخت برج بابل گفت: «… و الآن هیچ کاری که قصد آن بکنند، از ایشان ممتنع نخواهد شد.» ( پیدایش ۱۱ : ۶ ) در نتیجه این امر، انسان هر روز بیشتر خود را باور می‌کند و به توانایی خود ایمان می‌آورد ولی در عین حال شک او نسبت به خدا و کلام وی بیشتر می‌شود، تا به آن حد که آن را رد می‌کند.

در باغ عدن، شیطان نسبت به کلام خدا شک ایجاد کرد بدون این که آن را رد کند: «… آیا خدا حقیقتاً گفته است؟ …» ( پیدایش ۳ : ۱ ) و امروزه نیز او است که به فیلسوفان الهام می‌بخشد تا بتوانند با نظریات فکری و استدلالهای خود انسانها را به عصیانگری علیه خالق خود سوق دهند. شمار زیادی از افراد فقط به خاطر عملکردهای غلط انسانهایی‌که ادّعا می‌کنند نمایندگان خدا هستند کلام حق را زیر سؤال می‌برند.

هر کس که اعتقاد دارد خالقی نیست و همه چیز به دنبال یک انفجار به وجود آمده، باید با دقّت به نقطه‌ای که انفجار در آنجا صورت می‌گیرد، بنگرد! کسی که پیرو نظریّه تکامل است، باید به این سؤال جواب دهد که چرا اشکال ابتدایی حیات هنوز یافت می‌شوند، در حالی که همه چیز به سمت تکامل پیش می‌رود. کسی که تصوّر می‌کند زندگی از یک سلول اوّلیّه به وجود آمده، باید بگوید که چه کسی به این سلول حیات بخشید. آفریدگار در پیدایش ۱ : ۲۴ می‌گوید: «زمین، جانوران را موافق اجناس آنها بیرون آورد، بهایم و حشرات و حیوانات زمین به اجناس آنها …» این مسئله امروز نیز صادق است. هر زندگی‌ای که در این جهان به وجود می‌آید، حاکی از معجزه‌ای در آفرینش است که هر روزه میلیونها بار تکرار می‌شود. تمام حرفهایی که برای منحرف ساختن ما از حقیقت زده می‌شود از یک جا سرچشمه می‌گیرد. همه یک هدف واحد دارند، و آن هدف، بی‌اعتبار کردن گفته‌های کتاب مقدّس درباره آفرینش جهان و تحت‌الشّعاع قرار دادن هویّت خالق است، تا چهره خالق جهان را مخدوش نمایند. در تاریخ هیچ نبی‌ای که از جانب خدا مبعوث شده باشد، ظاهر نشد تا ایمان کتاب مقدّسی را به جهتی نو سوق دهد و یا مذهب جدیدی را پایه گذاری کند. از خنوخ گرفته تا ابراهیم، از موسی تا ایلیا یا اشعیا، هیچ نبی‌ای که به راستی از جانب خدا فرستاده شده باشد، بنیانگذار یک دین و مذهب جدید نشد.

ملاحظه این نکته اهمیّت بسیاری دارد که انبیا فقط به بیان آن چه از خدا یافته بودند، بسنده کردند. به همین دلیل، همه عهد عتیق یک مجموعه هماهنگ را تشکیل می‌دهد. در عهد عتیق تنها یکی حق سخن گفتن و عمل کردن داشت و این شخص خود خداوند خدا بود که نقشه‌های خود را به آنانی که خود دعوت کرده بود می‌سپرد. این چنین مردانی تنها حامل ندای الهی بودند. آنها در دوره‌های مختلف زندگی می‌کردند و هر کدام سهم نبوّتی خود را در تحقّق نقشه نجاتی که از پیش اخبار شده بود، انجام می‌دادند. با وجود این که این افراد در سده‌ها و حتّی هزاره‌های متفاوتی می‌زیستند امّا هیچ اختلافی در نوشته‌های ایشان یافت نمی‌شود و بر عکس هماهنگی کاملی در بین این نوشته‌ها وجود دارد. رسولانی که خدا می‌فرستاد بنیانگذار دین نبودند، آنها با فروتنی و سادگی کامل به صورت انکارناپذیری این نکته را اثبات کردند که نبوّتهای عهد عتیق به صورت دقیق به تحقّق پیوسته است.

ولی در رابطه با بنیاد کلیسای مسیح و بنای آن، به صورت کامل خود را به خداوند جلال سپردند که گفته بود، کلیسای خود را بنا می‌کنم. ( متی ۱۶ : ۱۸ ) خدا این مأموریّت را نه به پطرس نه به پولس و نه به شخص دیگری سپرد، بلکه شخصاً کلیسای خود را بنا کرد. خداوند در کلیسای خود خدمتهای گوناگون قرار داد تا کلیسا بنا شود. ( افسسیان ۴ : ۱۱ ، اوّل قرنتیان ۱۲ : ۲۸ ، رومیان ۱۲ : ۴ – ۸ ) جماعت کتاب مقدّسی فدیه شده، نهادی نیست که بشر آن را تشکیل داده باشد، بلکه صحبت از ارگانیسمی زنده است.

کلیسا تنها نهاد روحانی خدا بر روی زمین است و از فدیه شدگانی تشکیل می‌شود که در پیشگاه وی پذیرفته شده‌اند که آن را هیکل خدا نیز می‌گویند ( افسسیان ۲ : ۲۱ ، دوّم قرنتیان ۶ : ۱۶ ) یا خانه خدا ( عبرانیان ۳ : ۶ ) خدا در یک معبد یا یک خانه مقدّس ساخت بشر ساکن نمی‌شود. ( اشعیا ۶۶ : ۱ – ۲ ، اعمال ۷ : ۴۸ – ۵۰ ) او تنها در قلب خاصان خود ساکن است. لذا لازم است به اصل و ابتدا رجوع کنیم تا به راستی دریابیم که کلیسای خدا چیست؟ ( اوّل تیموتاؤس ۳ : ۱۵) به چه ایمان وارد شده و به چه چیزی تعلیم می‌دهد، چگونه تعمید می‌دهد و غیره. در این خصوص تنها کتاب حق، یعنی کتاب مقدّس که کلام خدا است می‌تواند پاسخگوی پرسشها باشد. من نیز بر این اساس و با علم بر مسؤولیّت کامل خود در پیشگاه پروردگار در صدد نگارش این کتاب برآمدم. من در میان بسیاری از ترجمه‌های کتاب مقدّس که هر کدام امتیازی دارند، تصمیم گرفتم که تا حد امکان تنها از ترجمه دکتر هرمان منگه ( Dr. Hermann Menge ) استفاده کنم.

 

ادامه مطالعه از طریق دانلود کتاب …

دانلود کتاب مسیحیت سنتی
دانلود جهت چاپ
دانلود جلد